מעבדות לחירות

את הבסיס לרעיון אבני זוהר, אני מאמינה, שבכלל מצאתי כבר בשנת 2010, כשחקרתי בעבודת התזה לתואר שני M.Ed את תרומתו של הביטוי היצירתי ככלי להתמודדות עם געגוע בעקבות אובדן אדם קרוב.
חקרתי את משאבי ההתמודדות של האבלים ואת השפעת עיסוק באובדן בכלל ושילוב פעילויות יצירתיות בפרט בכדי להעשיר את מאגרי ההתמודדות הקיימים.ואז, לפני 4 שנים כשהתהפך עלי עולמי, כשגוש בשד התגלה כגידול סרטני ונכנסתי לשנת טיפולים. בעזרת ניסיון החיים שלי (הייתי מאמנת אישית וכן מחנכת כיתה), ובעזרת שינוי נקודת המבט הצלחתי להתמודד ולצמוח בזמן הטיפולים הקשים.
מאז החלמתי המלאה לפני כ 3 שנים, פתחתי מרכז בשם "אבן זוהר" להעצמה, יצירה וחוויה. אני מקיימת הרצאות, סדנאות ליצירת אבן זוהר, ויש לי גלריית מתנות אבן זוהר. אחת מהאבנים הפכה כקמע עבורי עד היום, קמע אותו נהגתי להביאה עימי לטיפולים.
בהרצאה "אבני הדרך אל האושר" אני מציגה את סיפורי האישי ובו 7 אבני דרך שגיליתי במסע אל האושר והמימוש העצמי . איך הצלחתי לצאת ממשבר וטיפול קשה בסרטן השד בעזרת שינוי נקודת המבט, באופטימיות, וביצירתיות. על הפחד הפך לדחף ליצירה ועל ציור בכלל ועל אבנים בפרט כדרך הממלאת את עולמי בצבעים. במסע הריפוי הצלחתי לגלות את הייעוד האמיתי שלי בחיים.
בהרצאה תעשירו את מגוון דרכי ההתמודדות הזמינים עבור כל אחד ואחת מכם בדרכים חיוניות ויצירתיות לפתרון כל קושי או אתגר בחיים.המשכה של ההרצאה הינה סדנה בה כל אחד יגלה את אבן הזוהר שלו ויצור אותה.האובדן משפיע באופן משמעותי על הרגשות והם קשים בעוצמתם. הכאב רב וקיים קושי להסתגל למצב החדש, לייסורי הנפש מתווספת חוסר תקווה ומצוקה, תחושת געגוע קשה, אשר צמצומו קשור לשחרור של אותו כאב פנימי והוצאתו בדרכי ביטוי שונות. יש לנקוט בפעולות להתמודדות עם כאב האובדן.
לאמנות ככלי רגשי יש כוח.
הפורקן הרגשי הינו משמעותי. העיסוק באמנות ויצירה מאפשר לבטא רגשות עמוקים במטרה להתמודד עם מציאות האובדן ולתפקד באופן מלא יותר. האפשרות לבטא חלקים פנימיים יכול לחולל שיפור בחיים. נושא זה נוגע לכל אדם וילד בשלב מסויים בחייו.
דרכה של האמנות כביטוי יצירתי של האדם בונה חוסן נפשי. יש לזכור שאדם הנתון במשבר מבקש לשוב אל מצבו הקדם משברי.
פעילויות אלו קצרות טווח, מביאות הקלה מידית, אם כי לא מפיגות את היגון. הכלים היצירתיים הם כחיסון מוקדם, התערבות טיפולית מעצימה (של האדם בכוחות עצמו) והתערבות חיצונית על ידי מתן עזרה. חשוב להציע גירויים ליצירתיות ופעילויות הכוללות ביטוי יצירתי בתחומים שונים, כגון כתיבה יצירתית, דמיון מודרך, שירים וסיפורים.
האמנות היא מדיום של ביטוי המאפשר להעלות את המורל ולהרגיע את הנפש.
האמנות הינה ככלי ביטוי יצירתי להתמודדות עם חוויות ורגשות בתחומים השונים. מעצימה את יכולתנו לפתח תקשורת בלתי מילולית לתוך עצמנו ומתן ביטוי אישי לרגשותינו.
כל אדם יכול לבחור איך ייצא מהמשבר- מחוזק ועם יכולת התמודדות טובה יותר בחיים או לחילופין כמו שנכנס.
לכל פרט יש צרוף יחודי של משאבי התמודדות במצבי לחץ. המאגר הזמין של דרכי ההתמודדויות בהתאם לסוג האיום וחומרתו.
יש המעדיפים לעשות משהו פעיל. יש המעדיפים לפעול באופן מושכל (לחפש מידע והבנה). אחרים מחפשים ביטוי רגשי, ויש כאלו המסתמכים על אמונה בכוח עליון. יש הפונים לחברה כדי להיעזר, יש הנעזרים בדמיון וביצירתיות. אין דרך אחת לכל אדם ולכל גיל יש צרופים שונים של ערוצי התמודדות זמינים.
ככל שהמגוון רחב יותר כך תהיה התמודדות יעילה יותר.התמודדות יעילה = התמודדות פעילה – גיוס משאבים חיצוניים ופנימיים.האדם מטפל במצב הלחץ כלשעצמו וברגשות הקשים הנוצרים בעטיו בעת ובעונה אחת – התמודדות מוצלחת מאפשרת לעבור את המשבר ואף לחזק את הערכה העצמית. פעילות המעוגנת במציאות תורמת לראייה של העובדות ומפעילה כוחות נוספים ודרכי תגובה אלטרנטיביים.
לאמנות שימושים רבים. נקודת מבטו של האומן – הינה מדיום של ביטוי.
אמנות כמכשיר המאפשר לסמל רעיונות ורגשות מורכבים בשפה שרירותית שיש לפרשה, יכולה להעלות את המורל ולהרגיע את הנפש. העברת הרעיון או המושג בשפה אוניברסלית מסוימת. הפירוש של השפה תלוי מאוד בנקודת המבט ובהקשר של הצופה. יש לה כוח ריפוי.תהליך היצירה מבוסס על ההכרה בכך שמחשבותינו ורגשותינו נובעים מהלא מודע המורכב ברובו מדימויים ולא ממילים. נקודת המוצא לכולנו יש יכולת פנימית ליצירתיות ורצון לבטא את עצמנו.דרך ביטוי אמנותי מתאפשר מרחק מסוים מהחוויה עצמה שבה עוסקים ומהרגשות שעשויים להיות כרוכים בה, מרחק שמאפשר ליצור את הדיאלוג החדש שיעזור להתמודד ולתפקד באופן מלא יותר. כך יכול להתחולל שינוי ושיפור בחיי היום יום לתהליך צמיחה וגדילה אישית.אמנות היא שפה להבעת העולם הרגשי ולא רק להשגת תוצאה אמנותית. איכות התוצר אינה המטרה כי אם תהליך היצירה והתבוננות בה.
היכולת של התהליך לחבר אותנו לעולמות פנימיים ולהבין אותם.כל זה מתאפשר בסדנת יצירת אבן זוהר אישית או קבוצתית

פורסם ב-כללי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

להזמנות, התייעצות,
ולכל שאלה - נשמח לפנייתך
בטלפון 052-3662521
או באמצעות הטופס »»