טו בשבט ואנחנו

אני זוכרת בהתרגשות את חוויות ילדותי אשר קשורות בט"ו בשבט. בדרך כלל, היינו מקבלים עציץ עם שתיל קטן, כדי שנשתול בגינת ביתנו. התקיים טקס נטיעות בו היינו שותלים שתילי ארזים לכל התינוקות שנולדו באותה שנה בקיבוצי בחורשת הילדים למרגלות ההר.

גם הפוסט הזה מרגש לדעתי ומוקדש ברובו לעצים ואנשים, לזיכרונות החג ביישובנו רמת יוחנן, ערכים, שירים וכמובן החלטות ודיווחים, ברכות ואיחולים, וגם ניחומים, – כל מה שהופך אותנו ל"חורשה אנושית".

במקומות רבים משווה התורה את האדם לעץ:

"כי האדם עץ השדה" (דברים כ, 19). "כעץ שתול על פלגי מים" (ירמיהו י"ז, 8)

העץ זקוק כמו בני האדם לארבעת היסודות: אדמה, מים, אוויר ואש (שמש), כדי להתקיים.

אדמה- יש לנטוע את שתיל העץ באדמה, בצורה יציבה. האדמה מספקת מזון לצמח וגם מקום להתפתחות השורשים. הדבר נכון גם לגבי בני האדם. לפי התלמוד האדם יכול להיראות כמצליחן כלפי חוץ , "צמרתו מלאה" ויש לו בית יפה ומכונית מפוארת. אך השאלה היא האם שורשיו דלים, והחיים מזמנים לו אתגרים האם יהיה מסוגל להתמודד עם אותם אתגרים? ובלי קשר לעושרו ולמעמדו, קשור האדם לקהילה ומחובר לשורשיו, ואז גם הרוחות החזקות ביותר שינשבו, לא יצליחו להזיזו ממקומו.

בני אדם זקוקים לבסיס יציב, שיכול לספק להם ערכים ומוסר ולתמוך בהם בצמיחתם. בעולם עמוס גישות שליליות לעייפה, אנו זקוקים לחוף מבטחים, אליו נוכל לחזור ולשאוב כוחות חדשים. קהילה מספקת מגן בלתי חדיר, בית, בו אנו יכולים להיות עצמנו, בו מותר לנו לטעות ועדיין יקבלו אותנו, יאהבו ויטפחו אותנו.

מים- מי גשמים נספגים באדמה ובאמצעות מערכת מסועפת של שורשים, מגיעים אל גזע העץ, ענפיו ועליו. ללא מים יתייבש העץ וימות ללא מים האדם מתייבש ומאבד כיוון.

אוויר- עץ זקוק לאוויר כדי להתקיים. האוויר מכיל חמצן, שהעץ זקוק לו לנשימה ודו תחמוצת הפחמן לתהליך הפוטוסינתזה. באטמוספירה בלתי מאוזנת, העץ ייחנק וימות.

המלה העברית "נשימה" דומה מאוד למלה העברית "נשמה". כוחנו הרוחני מגיע, בצורה מטפורית דרך האוויר והנשימה.

אש- עץ זקוק גם לאש – אור שמש – כדי להתקיים. אנרגיית האור הנקלטת, מפעילה את תהליך הפוטוסינתזה, תגובה כימית החיונית לצמיחת העץ. גם בני אדם זקוקים לאש – לחום, על מנת להתקיים.

זהו חום הידידות של המשפחה והקהילה. אנשים קולטים אנרגיה מחברים, מהקהילה בה חיים, מעמיתים, בני משפחה, שכנים ושותפים והופכים אותה לזהות ולפעולות.

לקהילה יש כוח. לשותפות יש כח. מאחלת לנו לנתב את הכח לחום ולטוב.

חג שמח!!!   זוהר

והיה כעץ שתול על מים

והיה כעץ שתול על מים

 

עם התגית: , , , , ,
פורסם ב-אבן זוהר, בלוג אבן זוהר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

להזמנות, התייעצות,
ולכל שאלה - נשמח לפנייתך
בטלפון 052-3662521
או באמצעות הטופס »»