מה זאת הצלחה

לפני שבוע זכיתי להיות נוכחת בהרצאתו המרתקת של פרופ' יורם יובל "מה זאת הצלחה".
בהרצאתו סקר פרופ' יובל מחקרים מדעיים מתחו הפסיכולוגיה והביולוגיה של הרגשות וחולק עם הקהל את מסקנותיו בנוגע להצלחה ואנשים מצליחים.
ההרצאה מרתקת ומחכימה. אם יזדמן לכם – אל תפספסו ! 

לשמחתי הפנקס שלי היה איתי ויכולתי לרשום לעצמי כמה מהתובנות שרציתי לקחת איתי הלאה:

לא כל אחד יכול להצליח, אבל – כל אחד יכול להצליח יותר!

› אפשר להצליח בענק אם תעשה את מה שדרוש. לכל המצליחנים אותם תכונות: כגון אופטימיות, משמעת…

› כשרון ואינטליגנציה לא כ"כ קשורים להצלחה. העובדה היא שרוב המיליונרים לא היו תלמידים טובים. (לרובם היו ממוצעי ציונים של 60-70 במבחנים).

 הילדות קשורה לסוד ההצלחה ויכולה לנבא את הצלחה. אנשים שבביתם תירגלו מגיל צעיר (שנתיים) נושאים כמו "קבלת החלטות", דרשו מהם דברים, עודדו אותם להגיע בכוחות עצמם. חונכו לאחריות ועצמאות- לקום לבד בבוקר, שליטה עצמית. ילדים שבשלב מוקדם לקחו אחריות על שעורי בית, אנשים שבשלב מוקדם הרויחו כסף.

› נשים מצליחניות (מליונריות בזכות עצמן ולא בירושה) – גדלו בסביבה משפחתית תומכת ותובענית. חונכו לאחריות ולעצמאות מגיל צעיר.

› אומנות ההורות הטובה  לדעת לתת לילד את מה שהוא צריך אבל לא הכל. לפי דונאלד ויניקוט – אמא טובה דיה – אמא מספיק טובה לא טוב שתהיה מושלמת כי הילד לא יוכל להצליח לבדו. יש לדאוג לתת פחות חתיכה אחת – 98% ולא מאה אחוז. זה בונה עמידות וביטחון עצמי.

› דמות מייטבית מישהו בסביבה  (לא חייב להיות ההורים) שמאמין בך, חושב שאתה יכול. מי שמבין מגיל צעיר איפה הוא נמצא, ומבין את מצבו , גם אם בעיייתי ומסתכל על זה בעיניים.

› מצליחנים- כבר מילדות יש להם חלומות גדולים.
מצליחנים – יודעים לנצל הזדמנויות שנפתחו ולהתקדם משם.

 אימון להצטיינות שריר המוח הוא איבר שהכי גמיש ומשתנה בהתאם לסביבה. המוח הוא כמו שריר שאם תאמן אותו הוא יתחזק. היכולות נשארות לכל החיים. המוח מתפתח מהר עד גיל 8-9 לאחר מכן יותר לאט. ככל שהילד יתחיל לנגן יותר מוקדם מוחו יתפתח יותר. האימון הוא החשוב. במחקרים גילו שאימון של 10,000 שעות בדבר שבחרת– יוביל להצטיינות יוצאת דופן. ההבדל בין מצטיין לטוב מאוד הם שעות הצבירה של האימונים- התרגול החוזר הוא ההבדל.

› ביל גייטס, מוצארט, והביטלס – כולם הצטיינו בזכות אימונים רבים.

› משמעת עצמית  ב"מחקר המרשמלו" – הצליחו לנבא הצלחה על ידי שגילו מי מהילדים בעל משמעת עצמית. התגלה שמשמעת עצמית יותר חשובה מאינטליגנציה.

› אופטימיות והצלחה אנשים אופטימיים יותר מצליחים ובנוסף – חייך יהיו נעימים יותר . אנשים אופטימיים נוטים להתמיד במאמציהם גם לנוכח כישלונות. לאופטימי יש מיקוד שליטה פנימי.  אז איך להיות אופטימי? תהיה עם התנהלות מסודרת, תדאג ללכת עד הסוף עם החלטה שקולה. אופטימי בודק טוב טוב מה יכול להצליח, מתייעץ, בוחן, מחליט, ואז יוצא לדרך- הוא "ראש בקיר" למרות כשלונות.

› זמן והצלחה – לאנשים מצליחים יש התייחסות מיוחדת לזמן. רובם קמים מוקדם בבוקר (חמש) מתאמנים, לא ישנים הרבה רק 3-5 שעות בלילה.

› נטוורקינג אדם ירצה לעזור לך אם מכיר אותך. הקשרים האישיים הם חשובים וגם הניראות. חנופה היא חשובה. מתחנפים מצליחים יותר.

› חיזוק חיובי יעיל אבל בזהירות. תמיד לחזק על מאמץ. ילדים שאמרו להם שעבדו קשה הצליחו יותר מאלו שאמרו להם שהם חכמים. לא לחזק אינטליגנציה אלא מאמץ. שבחים לאינטליגנציה יכולים לפגוע .

› חשיבה עצמאית מה המשותף לבגין, סטיב גובס, וצרציל? – כולם נחשבו נכשלים, כושלים. אנשים שנכשלים מתביישים. הם חשים כאב , תסכול, איבוד אשלייה מתוקה, יש ירידה בביטחון העצמי. צריך לעבור את זה ולא להיתקע בזה. צ'רצ'יל: "הצלחה זה היכולת לעבור מכישלון לכישלון בלי לאבד התלהבות".

› כשלונות  אנחנו לומדים מכישלונות והם מקדמים אותנו – קלישאה או אמת? כל זמן שאתה אומר לעצמך נכשלתי -זה בסדר, לעומת אני כשלון! או אז יש איבוד תקווה. כולנו נכשלים לא צריך לפחד, אלא לעבור ולהמשיך.

 מזל   מה הכוונה "להיות במקום הנכון ובזמן הנכון"- זה בעצם להיות במצב הרוח הנכון. ארבעה עקרונות לאנשים עם מזל: הם שמים לב לדברים. הם נותנים הזדמנויות. יודעים להשתמש באינטואיציה. חושבים על העתיד, בעלי שאפתנות ואופטימיות. יכולים לזהות הזדמנויות ולנצל אותם.

מה זאת הצלחה?  תחושת משמעות + התקדמות אישית + הכרה פנימית או חיצונית

 ומה יוצא מהקנאה קנאה עושה מצב רוח. יוצרת אי שיתופי פעולה. לכן חשוב לזכור לא לבזבז הרבה זמן על קנאה.

› הצלחה תמיד נמדדת יחסית לעצמך.

› הצלחה היא לא הצלחה אם היא לא משמעותית. אם אתה לא חש תחושת משמעות. אנשים זקוקים להכרה – מילה טובה. כל הכבוד לך. יחידי סגולה מעטים לא צריכים זאת. יש להיות אופטימי, עם תקווה, מזל. חשיבה עצמאית,

› לשכלל את הזמן, לקדם נטוורקינג, להתאמן הרבה, לפתח משמעת עצמית, ללמוד מכישלונות לא להתייאש,

› ולבסוף  איך תדע אם אתה בדרך להצלחה? תשאל את עצמך: יחסית לחמש שנים אחורה האם אני מרגיש יותר חופשי בחיי, כמו שהייתי רוצה שיהיו? אם כן- זוהי הצלחה.

עם התגית: , , , , , , , , , , , , ,
פורסם ב-בלוג אבן זוהר

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

להזמנות, התייעצות,
ולכל שאלה - נשמח לפנייתך
בטלפון 052-3662521
או באמצעות הטופס »»